Vazmeno vrijeme u župi

Vazmeno vrijeme, kao i svake godine, završilo je svetkovinom Duhova (19.05.). Vrijeme je da se napravi lagani osvrt na ovo najveće liturgijsko vrijeme u godini. Bilo je to vrijeme posebno intenzivno u župi. Uz redovitu molitvu krunice, klanjanje, Sv. Mise, razne duhovne susrete i zajednice, vjernici su mogli (koji su htjeli)  doživjeti Uskrslog Krista. Uskrsna svijeća gorila je gotovo svakog dana u našoj župnoj crkvi. Mogla se osjetiti uskrsna radost u vjernika.

 

Odaziv na Sv. Mise bio je kao i obično (od 40 – 60 ljudi). To je, dakako, daleko od onog što bi se moglo. Liturgija i Božja Riječ pružila je ljudima sve potrebno da bi svaki vjernik, ukoliko je otvorenog srca, mogao doživjeti radost Uskrsa. Teme na homiliji bile su: ljubav prema Bogu i bližnjemu, vršenje Božjih zapovijedi, kako doći do iskustva Uskrslog, što je potrebno da bi doživio Uskrs u svom vlastitom životu... Trudio sam se približiti sve sadržaje ljudima na njima razumljiv način. Koliko je bilo plodova samo Bog zna. 

 

Uoči Duhova održano je subotno bdijenje, gdje smo se pripravljali na taj blagdan Sv. Misom, klanjanjem i krunicom Duhu Svetomu. Čitava večer imala je za temu Duha Svetoga i život po Duhu Svetomu. Iako sam ga posebno najavljivao u obavijestima, na bdijenju je sudjelovao uobičajen broj ljudi koji sudjeluje na dnevnoj Sv. Misi, uz neke žene koje redovito dolaze iz susjednih župa.

 

Dan Duhova protekao je svečano, sa svečanom liturgijom, iako nije bio puni broj ministranata. Na Sv. Misu došlo je nešto više ljudi nego na običnu Nedjelju, iako ne dovoljno, budući da je to drugi najveći blagdan u Katoličkoj Crkvi. Na homiliji posebno sam naglasio razliku između života po tijelu i života po Duhu, te su vjernici mogli dobiti uvida što to znači živjeti po Duhu, pod vodstvom Duha Svetoga.

Sveukupni dojam je solidan, iako daleko od onog što bi trebalo biti. Mnogo je još posla da se dožive Duhovi prve Crkve i ono iz djela apostolskih „Bijahu postojani u...“.

Obiteljska zajednica

U našoj župi započela je obiteljska zajednica - zajednica obitelji koje se nalaze u molitvi, pjevanju, slavljenju Boga i djeljenju svoje radosti i problema. Cilj zajednice jest obnova bračne ljubavi i obiteljskog zajedništva utemeljenog u Bogu, da obitelji postanu mjesto Božje prisutnosti, mjesto mira, komunikacije, zajedništva, topline, razumijevanja, mjesto gdje će se djeca osjećati sigurno i zaštićeno i gdje će imati sigurno sklonište od napasti.

PROČITAJ VIŠE

Traži

Visit counter

Today4
Yesterday23
Week67
Month180
All39172

Kubik-Rubik Joomla! Extensions