DUHOVNA OBNOVA ZLATKO SUDAC

Duhovna se obnova održala od 18.03. - 19.03. u župi sv. Nikole, Ćunski na otoku Mali Lošinj. Duhovnoj obnovi nazočilo je preko 500 sudionika sa naših otoka, ali i obitelji iz raznih krajeva naše domovine.

U iskrenoj vjeri i poniznosti pred Presvetim Oltarskim Sakramentom naši mladi svećenici požrtvovno su ispovijedali tijekom trajanja cijele duhovne obnove. Od srca zahvaljujemo svećenicima: vlč. Milivoj Guszak, vlč. Denis Žuškin, vlč. Silvijo Španjić, vlč. Franko Markulić i vlč. Zlatko Sudac.

Duhovna obnova je protekla u molitvi, miru, Božjem blagoslovu i korizmenom raspoloženju kao pravi uvod u najveći Misterij Kristove Muke njegovog predanja i patnje na križu koja nas uvodi u proslavu najvećeg, blagdana katoličke vjere - Uskrsa.

Teme koje je vlč. Zlatko stavio na srca svih sudionika duhovne obnove dirale su srž postojanja života i razloga naše vjere. Govorio je proživljeno. Govorio je da ljubav i patnja jedine svjedoče o smislu, snazi i postojanju naše vjere, da je to ono što Križ jest kao svjetlo u vremenima ovoga našega Novoga Zavjeta kao pralik - slike Staroga Zavjeta - da svatko tko u Njega pogleda, biva spašen, ali samo onaj čistoga srca. No, ne zaboravimo Bog je milosrdan i svima oprašta.

Govorio je o nama svećenicima da jedino Ljubav i oproštenje, jedino sveza naših svećeničkih srdaca može biti snaga, sveza i primjer obiteljima, obiteljskih stolova i snaga roditeljskih srdaca, da svojim primjerom odgajaju svoju djecu.

Cijela je duhovna obnova bila prožeta klanjanjem, adoracijom za svečenička zvanja, redovnička zvanja, misionarska zvanja, zvanja za časne sestre i za sve one koji se za nas samozatajno mole i žrtvuju, te posebno one koji čine djela milosrđa da bi se naša biskupija napunila novim duhovnim zvanjima.

Mnogi ne samo u našoj biskupiji nego i u našoj domovini, a u zadnje vrijeme i u svijetu žive od djela milosrđa i od dobrih ljudi – (a milosrđe ima i svoje ime i svoje prezime). Za sva dobra djela znanih i neznanih dobročinitelja velika hvala.

Molili smo pred Presvetim Oltarskim Sakramentom, pred našom Raspetom i Uskrslom Ljubavi Isusom za nova duhovna zvanja, da nam se naši otoci, sela i zaseoci napune novim mladim svećenicima, redovnicima i časnim sestrama. Da nam se samostani napune, da nam u crkvama odjekuje žamor i smjeh djece. Da nam se mlade obitelji ne iseljavaju u tuđinu.

Vlč. Zlatko Sudac i svi njegovi suradnici odrekli su se bilo kakvih materijalnih primanja, već su svu milostinju darovali za našeg otočkog sina, misionara vlč. Borisa Daba, za njegove potrebe i za gladnu djecu u Zambiji.

Ovom prilikom kao subrat svećenik zahvaljujem Bogu što sam već godinu i pol dana imao čast sudjelovati na duhovnim obnovama vlč. Zlatka Sudca u hotelu Malin u Malinskoj kroz koje je prošlo oko 9000 ljudi iz raznih krajeva svijeta, uglavnom branitelja, teških bolesnika, ljudi ranjena srca i u potrebi. Osobno sam bio svjedok jer sam imao milost u nekoliko navrata mome bratu svećeniku tamo pomoći ispovijedati i vidio kolike su to potrebe i koliki su to vapaji ljudskih srdaca. Ovim putem ne samo velečasnog Zlatka nego i sve njegove suradnike preporučam u vaše molitve.

Lica sudionika su bila ozarena, aplauz se prolamao crkvom dok je vlč. Sudac držao podignut Presveti Oltarski Sakramenat.

Kada ga je dostojanstveno pohranio tada se obratio vjernicima sljedećim riječima: „Isusu samo čast i slava, a ja sam samo ''magare'' kojega pronosim ovim svijetom i molite za me smrtnika jer vaše me molitve drže, kako mene tako i vaše svećenike. Molite za nas svećenike jer imat ćete nas onakve kakve nas izmolite. Moje je srce ispunjeno jer sam ponovno nakon toliko godina došao na ovaj - Suncem osunčan otok i kad vidim ove mlade svećenike i nadu, za budućnost biskupije se ne bojim.

Zahvaljujem mom dragom biskupu Ivici što mi je dao milost, priliku i snagu da sa svojim bratom Frankom ponovno mogu poljubiti ovo časno mjesto Ćunski. Hvala vam na povjerenju i preporučam se u vaše molitve, ja i moji suradnici i moj vjerni i časni prijatelj Ivan Puljić.“

Slike koje ćete vidjeti govore više od 1000 riječi. Snaga ove duhovne obnove neka urodi plodom, u vašim srcima i u vašim obiteljima. Od srca svih nas sudionika želimo Vam sretan i blagoslovljen Uskrs, vama i vašim voljenima!

Župnik župe sv. Nikole u Ćunskom vlč. Franko Markulić

RASPORED KROZ TJEDAN