Pregled po stranicama

Otvaranje Godine vjere

OTVORENJE GODINE VJERE U KRČKOJ BISKUPIJI

Euharistijsko slavlje i otvorenje Godine vjere za Krčku biskupiju predvodit će biskup Valter Župan tijekom biskupijskog hodočašća na Trsat u nedjelju, 14. listopada.

BISKUPOVO PISMO NA POČETKU GODINE VJERE

Imati povjerenja u Boga uvjet je da se ima vječni, trajni život, a taj se nalazi u zajedništvu s Bogom. Čovjeku ništa nije tako dragocjeno kao život. Zato se svim silama trudi sačuvati ga i štititi od svega što mu škodi. Ali to nastojanje ne ide uvijek u pravom smjeru. Eva je donijela krivu odluku upravo misleći da će imati puniji, kvalitetniji život, ali je pogriješila i to nepopravljivo.
Nakon toga, Bog neprekidno, a naročito po Isusu, zove čovjeka: "Zaista, zaista, kažem vam: tko sluša moju riječ i vjeruje onomu koji me posla, ima život vječni i ne dolazi na sud, nego je prešao iz smrti u život.“ (Iv 5, 24) Psalmist nam pak radosno otkriva „Samo je u Bogu mir, dušo moja, samo je u njemu spasenje.“ (Ps 62, 2).
Da bi se zadobilo puninu života na koju nas Bog poziva, potrebno je odgovoriti na Božju inicijativu i hrabro zakoračiti na put vjere. U apostolskom pismu Porta fidei papa Benedikt XVI. ističe: „'Vrata vjere' koja vode u život zajedništva s Bogom u njegovoj Crkvi uvijek su nam otvorena. Preko njihova praga može se prijeći kada je Božja riječ navještena a srce dopusti da ga oblikuje milost koja preobražava. Proći kroz ta vrata znači krenuti na put koji traje čitav život“ (PF 1).
No čovjekova izranjenost tuđim i vlastitim grijesima, njegova samodostatnost i oholost često učine da se osoba udalji od Boga, a put vjere joj biva pomračen i sve teže vidi koja bi joj korist bila od toga da povjeruje i osloni se na Njega. Oslanja se tada radije na samog sebe, na ljudski um i materijalni uspjeh. Isusov poziv: „Radite, ali ne za hranu propadljivu, nego za hranu koja ostaje za život vječni“ (Iv 6, 27a), postaje dalek i nerazumljiv, a čovjek se sve više suočava s besmislom.
Ipak, vjera u Isusa Krista jedini je put kojim se može doći u život.
U taj život povjerenja prema Bogu dolazi se kada se sluša Božju riječ srcem otvorenim za Božja nadahnuća, kada čovjek dozvoli da ga zahvati Božje djelovanje. O tome nije dovoljno govoriti, to je iskustvo koje se mora doživjeti. Vrlo rječit primjer i dokaz o tome je događaj kada se Isus susreo s bogatim carinikom Zakejem i rekao mu: „Danas trebam biti u tvojoj kući“ (Lk 19, 5). Zakej ga je rado primio u kuću. Ne znamo točno što se sve tamo dogodilo, ali za vrijeme tog susreta Zakej izjavljuje: „Evo, Gospodine, polovicu svog imanja dajem siromasima! I ako sam koga u čemu prevario, vraćam četverostru-ko“ (Lk 19, 8). Kakvo je samo oduševljenje, zanos i radost moralo biti u Zakeju kada se na takvo što odlučio. Braćo i sestre, to je iskustvo Boga. Velika radost, utjeha i mir koji se ne daju opisati. Treba ih doživjeti. U susretu i otvorenosti prema Božjem milosrđu i ljubavi, gube se sve naše slabosti, izgubljenosti i zarobljenosti pred kojima smo se do tada osjećali nemoćni da ih promijenimo. To sa sobom donosi vjera.
„Samo vjerujući, vjera raste i jača se; ako želi posjedovati sigurnost što se tiče vlastita života, čovjeku nema druge već se prepuštati, svakog dana sve više, u ruke ljubavi koja… ima svoj izvor u Bogu“ (PF 7). Isusov poziv upućen Zakeju, svakodnevno je upućen svakome od nas. Gospodin nas poziva da se susretnemo s njime i dopustimo mu da postane djelotvoran u našem životu.
U ovoj Godini vjere učinimo upravo to - otvorimo se Bogu da bismo i mi čuli njegovu riječ: „Danas trebam, danas želim biti kod tebe, u tebi, u tvojoj kući i tvojoj obitelji". Radosno otvorimo sva svoja vrata Bogu, Isusu Kristu!

Krk, 1. listopada 2012.
Vaš biskup, Valter
Tečaj priprave na brak

BISKUPIJA KRK
DEKANAT LOŠINJ

Tečaj priprave za brak

PROGRAM

04. 02. Upoznavanje Uvodna molitva Osobno predstavljanje i raspored tečaja Kršćanski vid braka Radionica - Tim organizatora
05. 02. Psihološki vid braka - Psiholog
06. 02. Praavni vid braka Svećenik – pravnik
07. 02. Medicinski vid Prirodno planiranje obitelji Voditeljice - Billings metode
08. 02. Pedagoško-komunikološki vid braka - Pedagog i komunikolog
09. 02. Duhovni vid braka - Bračni par
11. 02. Svjedočanstvo bračnih parova Mogućnost pitanja Osvrt na završeni tečaj Podijela potvrda Agape - Tim organizatora
Radujemo se vašem odazivu te vas do tada od srca pozdravljamo!
Župnici dekanata

Mjesto održavanja: Mali Lošinj, Š. Kv. Kozulića 8, dvorana u župnoj kući
Vrijeme održavanja: proljeće 2013. u 19,00 sati
Organizira: mons. Ivan Brnić, župnik i dekan Š. Kv. Kozulića 8, MALI LOŠINJ Tel. 051/231-731
Promjene u svećeničkoj službi u ovoj župi

Po biskupovoj odredbi dolazi do promjena svećeničkih službi u našoj župi. Vlč. Krešimir Dajčman i vlč. Marin Hendrih idu na nove službe u biskupiji, a dolaze: za Ilovik i Unije vlč. Ivan Debelić, za župu Ćunski vlč. Silvio Španjić i za Mali Lošinj vlč. Josip Vidas. Sva trojica su i župni vikari u malom Lošinju.
Porcijunkula - potpuni oprost

U povodu blagdana Gospe od Anđela, koji se slavi 2. kolovoza, u svim franjevačkim i župnim crkvama diljem svijeta vjernici mogu dobiti porcijunkulski ili potpuni oprost od vremenitih kazni. Taj oprost vjernici mogu dobiti od 1. kolovoza u podne do 2, kolovoza u ponoć ako se ispovijede, pričeste, pohode franjevačku ili župnu crkvu, te izmole Vjerovanje, Oče naš i pomole se na nakanu Svetog Oca.

Prethodna stranica | Slijedeća stranica Sve vijesti