Otvaranje Godine vjere

OTVORENJE GODINE VJERE U KRČKOJ BISKUPIJI

Euharistijsko slavlje i otvorenje Godine vjere za Krčku biskupiju predvodit će biskup Valter Župan tijekom biskupijskog hodočašća na Trsat u nedjelju, 14. listopada.

BISKUPOVO PISMO NA POČETKU GODINE VJERE

Imati povjerenja u Boga uvjet je da se ima vječni, trajni život, a taj se nalazi u zajedništvu s Bogom. Čovjeku ništa nije tako dragocjeno kao život. Zato se svim silama trudi sačuvati ga i štititi od svega što mu škodi. Ali to nastojanje ne ide uvijek u pravom smjeru. Eva je donijela krivu odluku upravo misleći da će imati puniji, kvalitetniji život, ali je pogriješila i to nepopravljivo.
Nakon toga, Bog neprekidno, a naročito po Isusu, zove čovjeka: "Zaista, zaista, kažem vam: tko sluša moju riječ i vjeruje onomu koji me posla, ima život vječni i ne dolazi na sud, nego je prešao iz smrti u život.“ (Iv 5, 24) Psalmist nam pak radosno otkriva „Samo je u Bogu mir, dušo moja, samo je u njemu spasenje.“ (Ps 62, 2).
Da bi se zadobilo puninu života na koju nas Bog poziva, potrebno je odgovoriti na Božju inicijativu i hrabro zakoračiti na put vjere. U apostolskom pismu Porta fidei papa Benedikt XVI. ističe: „'Vrata vjere' koja vode u život zajedništva s Bogom u njegovoj Crkvi uvijek su nam otvorena. Preko njihova praga može se prijeći kada je Božja riječ navještena a srce dopusti da ga oblikuje milost koja preobražava. Proći kroz ta vrata znači krenuti na put koji traje čitav život“ (PF 1).
No čovjekova izranjenost tuđim i vlastitim grijesima, njegova samodostatnost i oholost često učine da se osoba udalji od Boga, a put vjere joj biva pomračen i sve teže vidi koja bi joj korist bila od toga da povjeruje i osloni se na Njega. Oslanja se tada radije na samog sebe, na ljudski um i materijalni uspjeh. Isusov poziv: „Radite, ali ne za hranu propadljivu, nego za hranu koja ostaje za život vječni“ (Iv 6, 27a), postaje dalek i nerazumljiv, a čovjek se sve više suočava s besmislom.
Ipak, vjera u Isusa Krista jedini je put kojim se može doći u život.
U taj život povjerenja prema Bogu dolazi se kada se sluša Božju riječ srcem otvorenim za Božja nadahnuća, kada čovjek dozvoli da ga zahvati Božje djelovanje. O tome nije dovoljno govoriti, to je iskustvo koje se mora doživjeti. Vrlo rječit primjer i dokaz o tome je događaj kada se Isus susreo s bogatim carinikom Zakejem i rekao mu: „Danas trebam biti u tvojoj kući“ (Lk 19, 5). Zakej ga je rado primio u kuću. Ne znamo točno što se sve tamo dogodilo, ali za vrijeme tog susreta Zakej izjavljuje: „Evo, Gospodine, polovicu svog imanja dajem siromasima! I ako sam koga u čemu prevario, vraćam četverostru-ko“ (Lk 19, 8). Kakvo je samo oduševljenje, zanos i radost moralo biti u Zakeju kada se na takvo što odlučio. Braćo i sestre, to je iskustvo Boga. Velika radost, utjeha i mir koji se ne daju opisati. Treba ih doživjeti. U susretu i otvorenosti prema Božjem milosrđu i ljubavi, gube se sve naše slabosti, izgubljenosti i zarobljenosti pred kojima smo se do tada osjećali nemoćni da ih promijenimo. To sa sobom donosi vjera.
„Samo vjerujući, vjera raste i jača se; ako želi posjedovati sigurnost što se tiče vlastita života, čovjeku nema druge već se prepuštati, svakog dana sve više, u ruke ljubavi koja… ima svoj izvor u Bogu“ (PF 7). Isusov poziv upućen Zakeju, svakodnevno je upućen svakome od nas. Gospodin nas poziva da se susretnemo s njime i dopustimo mu da postane djelotvoran u našem životu.
U ovoj Godini vjere učinimo upravo to - otvorimo se Bogu da bismo i mi čuli njegovu riječ: „Danas trebam, danas želim biti kod tebe, u tebi, u tvojoj kući i tvojoj obitelji". Radosno otvorimo sva svoja vrata Bogu, Isusu Kristu!

Krk, 1. listopada 2012.
Vaš biskup, Valter