VRIJEDNA DONACIJA ŽUPI

ZALOG ZA BUDUĆU SAKRALNU ZBIRKU

Zauzetošću velološinjskog teologa Doriana Božičevića i uz veliku pomoć zadarske povjesničarke umjetnosti Silvije Banić, župa je dobila vrijednu donaciju tri arhivska ladičara za pohranu vrijednog liturgijskog ruha od International Trust for Croatian Monuments kojeg vodi Lady Jadranka Beresford-Peirse kojoj ovom prilikom zahvaljujemo.

Ladičari su stigli u Veli Lošinj u ponedjeljak 19. kolovoza 2013. pa se isti tren pristupilo njihovoj montaži unutar ormara u glavnom oltaru župne crkve sv. Antuna op. Nakon montaže, sve vrijedno liturgijsko ruho je omotano u bezkiselinski papir i posloženo u ladice i sada se mnogo kvalitetnije čuva u iščekivanju dana kada će se osnovati sakralna zbirka u Velom Lošinju.

Nadu u što skorije osnivanje sakralne zbirke daje i nedavni posjet zamjenika ministrice kulture Prof. Berislava Šipuša u pratnji konzervatora Miljenka Domijana i biskupijskog ekonoma preč. Antuna Toljanića našoj župi prilikom kojega je zamjenik ministrice obišao veći dio sakralnih objekata u našoj župi te izrazio potporu inicijativi da se osnuje sakralna zbirka.